איך מתגברים על לב שבור?

איך מתגברים על לב שבור?

רבים מאיתנו חוו את התחושה והחוויה של לב שבור.

וזה יכול להיות בגלל אהבה נכזבת, אהבה שלא מומשה, בגידה, פגיעה גדולה, אבדן ופרידה וככל שאנחנו קרובים יותר לאותו אדם והוא חשוב לליבנו עוצמת הכאב גדלה.

והתחושה היא כמו לטבוע פתאום. וכשעולים מעל המים לנשום שוב בא גל גדול ומטביע

יש אנשים שטובעים עם הכאב, יש כאלו שמתעלמים וממשיכים הלאה מבלי לדבר על זה ויש כאלו שמתמודדים. כי,הכאב הזה מעצב אותנו וגם משפיע על כל מעגלי חיינו.

אז מה עושים כשהלב נשבר?

איך מתמודדים ומתגברים והאם יש דבר כזה לב שבור או "ש לב שבור הוא לב שלם"?

מהו לב שבור ?

לב שבור הוא לב שנשבר לכמה חתיכות וצריך להרכיב מחדש. לרוב לב שבור מגיע אחרי פרידה, תחושת בגידה ,אבדן, אכזבה, קינאה, געגועים ועוד.

אך לב שבור הוא גם איתות למשהו שצריך להישתנות. כי לב שבור הוא גם קריאה לתיקון של משהו שנשבר. זעקה של תקווה ורצון לראות את הקושי ולקחת אחריות

'הרופא לנשברי לב'

נאמר בספר תהילים 'הרופא לנשברי לב' כלומר שברון לב זה משהו שקיים מימים ימימה.

ניתן למצוא סיפורים רבים מהמקרא על לב שבור כמו אמו של משה רבינו שאחרי שלא יכלה עוד להחביא אותו נפרדה ממנו ושמה אותה בלב כבד שנשבר בתיבה או, אמא של שמואל שלא יכלה ללדת והבטיחה לאלוהים שאם יוולד לה ילד תקריב ותקדיש אותו לעבודת האל ועוד ועוד.

לב שבור הוא לב שלם

אין דבר שלם מלב שבור. ולמרות שאימרה זו מבלבלת כי מצד אחד אחד סוחפת אותנו לרגשות קשים של געגוע , בלבול, עצב ומצד שני נותנת להם מקום כדי להירפא, לצמוח ולצאת משם לדרך חדשה.

האם שברון לב ממכר?

שברון לב יוצר כאב רגשי גדול, כאב " ערמומי שעלול למכר. יש סיבה שאנחנו ממשיכים לאחוז בזכרונות, והתקווה לחזור למצב הקודם, על אף שאנו יודעים שזה לא אפשרי ויתרה מכך, שזה יהיה יותר גרוע?

בתחילת השברון לב אנו לרוב חווים  אובססיביות שבה אנו מחפשים רמזים וזכרונות. אנו משחזרים רגעים וזה עוזר 'כאילו' לכאב. כי אחר כך, זה כואב יותר.

ישנם שלבים כדי להתגבר על שברון לב .

  1. השלב הראשון הוא הדחקה והכחשה שבה אנו מסרבים לקבל את המציאות.
  2. השלב השני מלווה בכעס על עצמנו , על האחר, על העולם
  3. בשלב שלישי יש מאבק בין הרגש להגיון ומה שצריך להכריע בסופו של דבר הוא ההגיון.

כי למעשה אין הסבר שיכול להעלים את הכאב שלכם. צריך להיות מוכן לשחרר לסגור מעגל לקבל את זה שזה נגמר. אחרת, המוח שלכם יזון מהתקווה ויחזיר אתכם אחורה. התקווה יכולה להיות הרסנית כאשר הלב שלכם שבור.   

4. השלב הרביעי הוא עצבות גדולה

5. ובשלב החמישי אנו משחררים, סולחים ונפרדים ומתחילים משהו חדש.

'ללכת אחרי הלב צריך הרבה אומץ בשביל לא ללכת אחריו נדרש קצת יותר אפילו הרבה '

הוא נורא רצה  ללכת אחרי הלב שלו אבל הוא פחד שאם הוא ילך אחריו הוא יצטרך לשלם מחיר יקר מידי. הוא ידע שאם ילך אחריו הוא עלול לפגוע באנשים שיקרים לו .הוא פחד שלא יאהבו אותו הוא גם חשש מביקורת .אז הוא לא הלך אחריו. כן נדרש הרבה אומץ לא ללכת אחרי הלב .וכשהוא לא הלך ,כולם המשיכו לאהוב אותו .והוא גם לא פגע באף אחד . וגם אף אחד לא ביקר אותו אבל מה שכן קרה, זה שכל מה שהוא פחד שיקרה מבחוץ קרה לו מבפנים. הוא לא אהב את עצמו הוא פגע בעצמו הוא ביקר את עצמו והמחיר על זו ההתנהלות לא איחר לבוא…

איך מתמודדים עם לב שבור?

שלב ראשון

הצעד הראשון כדי להרגיע ולרכך את הלב היא להסיט את תשומת הלב מכל מה שכרגע לא טוב לנו. ולכן, התרכזו בעצמכם וכיתבו על דף 20 חוזקות/מעלות שאתם רואים ומוצאים בכם. אם זה קשה העזרו באנשים הקרובים לכם.

שלב שני

הדרך היחידה לצאת מהכאב היא להסכים להיפגש איתו. לקבל אותו ולהבין שהוא לא יעלם. הכאב יהפוך לחלק ממי שאנחנו ויהיה איתנו בצידי הדרך מבלי להפריע יותר מידי וזה תהליך.

  1. תבינו מה אתם מרגישים
  2. תקבלו ללא שיפוטיות
  3. תנו "לאורח הכעס" להיות שם עד שילך ויוחלף
  4. אחרי שנרגעים תעשו קלוג'ר ותבינו מה קרה שם ואיך נגיב בפעם הבאה
  5. ולבסוף אל תזדהו עם הכעס או הרגש שנמצא כרגע אצלכם. תבינו שיש בנו עוד רגשות מהכעס הזה שמשתלט עליכם . תנו לו מקוםעד שיעבור לבד.

שלב שלישי

סילחו לעצמכם ולאחרים.

שימו לב שאנשים שפוגעים באחרים, הם לא עושים את זה באמת דווקא לפגוע בנו. אני מאמינה שאנשים לא רעים מטיבעם, נסיבות החיים ומעכבים נוספים יוצרים תגובות לכל מיני אירועים שהם חווים בחיים וזו הדרך שלהם להתמודד עם אותה הסיטואצייה, הם לא מכירים דרך אחרת. זו דרך ההתגוננות וההגנה שלהם שמכוונת לחיים שלהם ולא לשלכם. אנו לרוב נותנים פרשנות ושופטים מבלי לדעת את הכל וההסתכלות שלנו שונה.

לא פשוט לסלוח לעצמי על שהאמנתי, בטחתי , התגוננתי. זיכרו הסליחה היא ראשית לעמנו וחשוב להבין שאת הגלגל לא ניתן להשיב לאחור. זה קרה! ומפה יש לנו בחירה: להמשיך ולחיות עם העבר הזה, להלקות את עצמנו ברגשות אשמה, בכעס שמקורו בתחושת אי צדק שמעכב אותנו במעגלי החיים, חוסם אותנו מלראות, להגשים, להינות וגוזל המון המון מוטיבציה ושמחה,  או לקחת אחריות להבין מה למדתי פה על עצמי, איזה שיעור ואפילו מתנה קיבלתי… מתוך הסיטואציה הזו ולהסתכל קדימה.

אם נצליח להיכנס לנעליו ואפילו לרגע נגלה עוד דרך להתבונן על הדברים ולסגל גם קצת חמלה.

אני מכירה אנשים שסוחבים כאב של פגיעה וכעס שנים רבות. וזה רעל לגוף

ונכון, לא פשוט לשחרר כאב. זו דרך אמיצה שבה יש בה הרבה התבוננות, סבלנות, ראייה קצת אחרת, למידה, בניית אמון בעצמי ובאחרים, התמודדות עם כעסים, רגשות אשמה וגם פחד. אך שסולחים, נפרדים מהכאב ומשחררים, אפשר גם לקבל את החיים במתנה וזו בחירה שלנו לאן לפנות.

שלב רביעי

קבלו את המציאות. הפסיקו להתווכח איתה ותכינו רשימה למה אנחנו לא מתגעגעים

כמה זמן לוקח לרפא מבחינה מדעית לב שבור?

יש כל מיני נוסחאות לרפא לב שבור כמו לעבור את כל חמשת שלבי האבל, אחרים טוענים שזמן הריפוי הוא כמחצית מהזמן שהייתם ביחד   ויש שמעדיפים להדחיק או לאכול הרבה גלידה.

מחקר שהתפרסם במגזין Positive Psychology נותן תשובה כמה זמן לוקח ללב שבור להחלים?

לצורך המחקר גייסו 155 סטודנטים לתואר ראשון שחוו פרידה 6 החודשים האחרונים. התוצאות הראו כי 77 אחוזים מתוך הקבוצה שנבדקה לקח אחד עשרה שבועות מרגע הפרידה ועד שהצליחו לייצר רגשות חיוביים, לצמוח מהחוויה ולייצר מטרות לחיים. לגרושים לוקח יותר זמן.

בסקר אחר שהתפרסם על ידי אתר היכרויות בריטי נמצא כי לאנשים שהיו נשואים והתגרשו לקח יותר זמן להתאושש מהפרידה. לקח שמונה עשרה חודשים עד שהצליחו ורצו להמשיך הלאה. 5% מתוך אלה שהשתתפו בסקר הודו כי לקח להם כמה שנים כדי להמשיך הלאה.

והמסקנה המתגבשת היא שלמרות שענייני הלב מתנהלים אחרת אצל אנשים שונים וכל מקרה לגופו, המדע מצא שיש חיים אחרי האהבה

לסיכום

אם אתם מכירים מישהו עם שברון לב, גלו חמלה, בגלל שתמיכה חברתית נמצאה להיות חשובה להחלמה שלהם.

תהיו סבלניים, כיוון שזה הולך לקחת להם יותר זמן להתקדם משאתם חושבים שזה צריך.

ואם אתם נפגעים, תדעו שזה קשה. זהו קרב בתוך המוח שלכם ואתם צריכים להיות נחושים כדי לנצח.

אבל יש לכם 'נשקים', ארגז כלים שצברתם עד היום ולכן אתם יכולים להילחם ואתם תחלימו.  כי גם ללב שבור יש מקום לאהבה חדשה.

לצפייה ולהאזנה בפודקאסט איך מתגברים על לב שבור:

תוכנית על לב שבור מתוך סליחה יומיומית

מאת: חֶדִי חזן, מלווה ויועצת לתהליכי סליחה לשחרור כעסים