איך לספר לילדים שאנחנו מתגרשים

איך לספר לילדים שאנחנו מתגרשים

לספר לילדיכם שאתם מתגרשים יכולה להיות חוויה קשה גם לילדים וגם לכם. הנה כמה טיפים איך לגשת לשיחה הזו:

 1. תכננו מראש
  לפני שתדברו עם ילדיכם על הגירושין, הקדישו זמן לתכנון מראש. בחרו זמן ומקום שבהם אתם וילדיכם יכולים לדבר בפרטיות וללא הפרעות. שקול מה אתה רוצה להגיד ואיך אתה רוצה להגיד את זה. נסו לצפות מראש כל שאלה או דאגה שיש לילדים שלכם והיו מוכנים להתייחס אליהם.
 2. היו כנים וברורים
  כשאתם מדברים עם ילדיכם על הגירושין, היו כנים וברורים לגבי מה שקורה. השתמש בשפה המתאימה לגיל והימנע משימוש באשמה או דיבור שלילי על בן הזוג או בת שלך. יידעו לילדיכם שההחלטה להתגרש התקבלה על ידי המבוגרים ואינה באשמתם. הסבירו מה יקרה אחר כך, כמו סידורי מגורים ולוחות ביקור.
 3. הקשיבו לילדים שלכם
  לאחר שסיפרתם לילדיכם על הגירושין, חשוב להקשיב למחשבותיהם ולרגשותיהם. עודדו את הילדים לבטא את רגשותיהם ולאמת את רגשותיהם. תנו להם לדעת שזה בסדר להיות עצוב או כועס, ושאתה שם כדי לתמוך בהם בתקופה הקשה הזו.
 4. הרגיעו את ילדיכם
  במהלך השיחה, הרגיעו את ילדיכם שהם אהובים וימשיכו להיות נאהבים על ידי שני ההורים. יידעו ששני ההורים ימשיכו להיות מעורבים בחייהם ושעדיין תהיה להם משפחה, גם אם היא נראית אחרת.
 5. חפש עזרה מקצועית
  אם אתה או ילדייך נאבקים בהשפעה הרגשית של הגירושין, שקלו להיעזר במטפל או יועץ. איש מקצוע יכול לספק תמיכה והכוונה בתקופה קשה זו.

על ידי ביצוע טיפים אלו, תוכלו לגשת לשיחה על גירושין עם ילדיכם בצורה מתחשבת ותומכת.

משפטים לתחילת השיחה

להלן כמה משפטים שיכולים להועיל כאשר מספרים לילדיכם שאתם מתגרשים:

 1. "אמא ואבא צריכים לדבר איתכם על משהו חשוב. החלטנו שאנחנו הולכים להתגרש".
 2. "חשוב שתדע שזו לא אשמתכם. אמא ואבא אוהבים אותכם מאוד, אבל תבינו שאנחנו לא יכולים להיות ביחד יותר".
 3. "אנחנו מבינים שהחדשות האלה עלולות להרגיז או לבלבל אותכם, ואנחנו רוצים שתדע שאנחנו כאן בשבילכם ואנחנו אוהבים אותכם לא משנה מה".
 4. "אנחנו יודעים שדברים הולכים להיות אחרת, אבל אנחנו רוצים שתדע שגם אמא וגם אבא יהיו חלק מהחיים שלך ותמיד נהיה כאן בשבילכם."
 5. "אנחנו רוצים שתרגישו בנוח לשאול אותנו כל שאלה שיש לכם לגבי מה שקורה. אנחנו נעשה כמיטב יכולתנו לענות עליהן בכנות ובפתיחות".

זכרו לדבר בנימה רגועה ומרגיעה, ולהיות מוכנים להקשיב למחשבות ולרגשות של ילדיכם לגבי המצב. חשוב לאמת את הרגשות שלהם ולהציע תמיכה לאורך כל התהליך.

סיכום
על ידי תכנון מראש, כנה וברור, הקשבה לילדיכם, הרגעה שלהם ופנייה לעזרה מקצועית במידת הצורך, תוכלו לעזור לילדיכם לנווט את התקופה הקשה הזו ולעבור אותה בתחושת אהבה ותמיכה.