הרושם הראשוני

למה חשוב הרושם הראשוני

רושם ראשוני הוא התפיסה המהירה שיש לנו לגבי בני אדם שאנחנו פוגשים לראשונה.

המוח שלנו מספק פלט ניתוח מהיר, תוך שניות ספורות, על סמך מידע בסיסי שנותן לנו העומד מולנו על עצמו, מבלי שהוא הוציא אפילו מילה אחת מהפה שלו.

זה מתחיל בלבוש של אותו אדם, צורת ההליכה ושפת הגוף שלו. כשהוא מתחיל לדבר, ולאו דווקא איתנו אלא עם אחרים, אנחנו מעבדים את טון הדיבור שלו, קצב הדיבור ובעיקר את התוכן שהוא מוציא מפיו. כל הנתונים הללו עוברים סריקה מהירה ומוציאים לנו פלט מוחי, בדרך כלל שיפוטי, על ה'אדם החדש'.

מחקרים מגלים שאנחנו תופסים, משיגים, חשים בני אדם, בדקות הראשונות של המפגש איתם. זה יכול לשרת אותנו מאד, ומאידך זה יכול להרוס.

לפעמים הרושם הראשוני הוא זה שמשפיע על המשך תהליך שלם שיבוא אחריו או שייפסק – אם נקבל מישהו לעבודה, אם נסגור אתו עסקה, אם נשכיר לו את הדירה שלנו, וכמובן, אם נרצה להיפגש אתו שוב.

רושם ראשוני חיצוני

אל תזלזלו בכוחו של הרושם הראשוני. יכול להיות שאתם בעלי אישיות מדהימה, אך אם תקלו ראש בחזות החיצונית שלכם, בעיקר בפגישות הראשונות – ריח, לבוש, תספורת, סדר, אתם עלולים להיות מקוטלגים כאנשים מוזנחים או ככאלה שלא מספיק משקיעים בעצמם, וכך האישיות שלכם לא תוכל לבוא לידי ביטוי בהמשך בגלל שנפלתם במבחן הרושם הראשוני ויצרתם מחסום.

הפגישה הראשונה, כשהיא למטרת זוגיות והכרות רומנטית, היא 'קריטית' כבסיס לקשר. כשהיא נגמרת, אלו שפגשו אתכם ינתחו עם עצמם את הפגישה, וכמובן שיש גם סיכוי סביר שהם ישתפו את החברים או החבירות הטובות שלהם, את המטפל או המנטור, היועץ או הרב שלהם, ויספרו להם על הלבטים שיש להם לגביכם או הספיקות שעלו בעקבות המפגש הראשוני איתכם. במידה והרושם הראשוני היה טוב והכל זרם, תקבלו כמובן גם קומפלימנטים.

אל תנסה להיות מה שאתה לא

הידיעה על חשיבותו של הרושם הראשוני היא נצרכת אך גם יכולה לגרום נזק, משום שכאשר הרושם הראשוני נתפס כמשמעותי, יתכן מאד שאנחנו נרצה לעשות פעולות כדי להרשים את הצד השני ונשחק משחק של דמות שאנחנו לא.

נתקלתי אני ובטוחני שגם אתם, בהמון מאמרים ואפילו ספרים שמלמדים גברים ונשים איך להרשים בפגישות הראשונות. כיצד לשבת, מה לומר, איך להתנהג, על מה לא לדבר. מדובר במהלכים מפורטים לפרטי פרטים. האם הוראות כאלו משרתות אותנו או  מזיקות לנו?

למרות שרושם ראשוני הוא דבר חשוב, האכזבה שנוצרת מאוחר יותר לאחר ציפייה, היא קשה ומשמעותית יותר מאשר כשל הרושם הראשוני עצמו. אם אנחנו נכנסים למשחק של דמות שהיא לא אנחנו, ומתנהגים כמו שכתוב בספר, יושבים בצורה שתשדר ביטחון עצמי, למרות שאנחנו לא רגילים לשבת כך בדרך כלל, לומדים ומשננים טקסטים שאנחנו לא רגילים בהם רק בשביל להרשים, ולומדים בדיחות בעל פה כדי שיחשבו שיש לנו חוש הומור, יתכן מאד שהרושם הראשוני יהיה חזק ואפקטיבי, אך הוא גם ייצור ציפייה אצל הצד השני.

יתכן מאד, שהמצג ה'שקרי' או ה'לא אותנטי' שיצרתם, יגרום לכם נזק יותר גדול מאשר רושם ראשוני שלילי. אם הייתם אתם, וה'אתם' לא התאים לצד השני – זה נורמאלי. אתם לא תתאימו תמיד לכל אחד ולא כל אחד יתאים לכם. אך כשאתם יוצרים אשליה וציפייה אצל הצד השני, אז כשה'אני' האמיתי שלכם ייצא החוצה ברגע של חוסר מיקוד וריכוז במשחק שלכם, אתם תצטיירו כמעמידי פנים ואולי אפילו שקרנים.

ליצור רושם ראשוני חיובי

כשאתם קובעים פגישה עם כל גורם שהוא, ובעיקר כשמדובר בפגישה עם בני המין השני למטרת היכרות, חשוב שתשקיעו במראה החיצוני שלכם. התאימו בגדים ראויים, צחצחו שיניים, תתגלחו, תסתפרו, תשימו בושם, תכשיטים, וצאו לדרך. עיברו את מבחן המראה החיצוני בשלום, ותהיו אתם, פשוט אתם!

אל תמהרו להצהיר הצהרות מפוצצות ואל תתנהגו כמו חוקרים של השב"כ, תתעסקו בלהכיר, לשאול שאלות, ולהנות מן האישיות שעומדת מולכם, הכי קל הכי פשוט.

כשמדובר ברושם ראשוני של אישה, חשוב שהיא תנקוט בדרך האמצע, כי היופי הנשי עלול לבלבל גברים. בתור אישה, כשאת משקיעה במראה החיצוני שלך, אל תגזימי יותר מדיי. כדאי להשתמש באיפור עדין ובבגדים מחמיאים, אך שאינם חושפניים מדיי. את רוצה למצוא חן, אך גם לשדר ערך, את בטח לא היית רוצה שכל המשיכה והמשך הקשר שלך מצד הגבר שאת יוצאת אתו, יהיו מבוססים על המראה המפוצץ מדיי, שבחרת להחצין.

על הכותב: אלעד קויאטק יועץ זוגי מיני ואישי  מחבר סדרת הספרים: "הסוד שמאחורי…" על גברים, נשים ומערכות יחסים